Závod

29. 05. 2022

Liberec - Vesec

Pohár ČR

pořadatel:
ÚAMK AMK ŠKODA MB

V Liberci kralovali Středočeši

29. 5. 2022

Pozoruhodný příběh napsaly víkendové závody v Liberci. Ve všech pěti kategoriích vystoupali oba dva dny na nejvyšší stupínek závodníci ze středních Čech. Ať už se jednalo o mladoboleslavské či libeřské jezdce. Nutno podotknout, že v dosti prořídlém startovním poli chyběli moravští minikáristé a při absenci pražských jezdců se tak závodu zúčastnilo jen zbylých pět oblastí, přesto se jedná o výrazný úspěch Středočechů.

Ten je povýšen ještě i tím, že na své domácí trati byl favorizován loňský suverén a vítěz z minulého týdne Stanislav Červený. Byť samozřejmě i v případě jeho triumfu bychom museli oficiálně gratulovat do středních Čech, neboť Červený je jezdcem mladoboleslavského klubu, ale spíš bychom asi psali, že vítězství zůstalo pod Ještědem. To se však nepovedlo. V sobotním závodě na něj zbylo až třetí místo za vítězným Petrem Melšou a druhým Adamem Mičíkem a dnes se musel sklonit rovněž před Mičíkem, který se tak dostal do průběžného vedení v seriálu.

V kategorii M2 letos zatím dominuje Tomáš Čapek z Mladé Boleslavi. Po odchodu Matyáše Zvířecího do vyšší kategorie se zdá, že by Čapek, který si připsal další dvě vítězství, mohl být největším favoritem této sezony. Na paty mu určitě bude šlapat i skvěle jezdící Jan Melša, kterému ovšem zatím závody českého poháru nevycházejí tak, jako například první kolo poháru evropského.

Sobotní závod, který provázelo velmi nepříjemné počasí, vyhrál v kategorii M3 Jindřich Kalousek z Libře a navázal tak na dva triumfy z úvodních víkendů. Čtvrté vítězství však v neděli nepřidal. Skončil druhý za svým klubovým kolegou Adamem Zvířecím. Souboj to byl neobyčejně těsný. Oba jezdci měli na setinu sekundy shodný součet dvou jízd. Rozhodnout tak musela třetí, nezapočítávaná jízda, kterou měl Kalousek pomalejší. Jak umí být pravidla krutá dokazuje fakt, že jeho nejlepší čas z jednotlivé jízdy byl rychlejší než čas kohokoli z vyšší kategorie M4. V ní si v Liberci připsal dvě vítězství Adam Středa, který tak vévodí průběžnému pořadí poháru.

I kategorie M5 měla o tomto víkendu jediného vítěze. Stal se jím Petr Zvířecí, který tak navázal na vítězství z prvního kola Mistrovství České republiky. To bude pokračovat již v sobotu v Mariánském Údolí u Olomouce. V neděli pak bude na programu páté kolo domácího poháru.

Foto na pozadí: Michal Šimůnek